ftconstruct FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» De ce Quick Step?
Cum se intretine parchetul laminat? EmptyMar Oct 09, 2012 3:33 am Scris de Tomescu Marius

» Cum se intretine parchetul laminat?
Cum se intretine parchetul laminat? EmptyJoi Ian 26, 2012 9:40 am Scris de Tomescu Marius

»  Parchetul
Cum se intretine parchetul laminat? EmptyJoi Ian 26, 2012 8:42 am Scris de Tomescu Marius

» Inca visezi la o podea perfecta? Paseste in realitatea noastra!
Cum se intretine parchetul laminat? EmptyJoi Ian 26, 2012 8:38 am Scris de Tomescu Marius

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Vin Oct 12, 2012 1:33 am

Cum se intretine parchetul laminat?

In jos

Cum se intretine parchetul laminat? Empty Cum se intretine parchetul laminat?

Mesaj  Tomescu Marius Joi Ian 26, 2012 9:40 am

Cum se intretine parchetul laminat? Forum_10

Pentru inceput, trebuie sa stim ca parchetul din lemn se zgarie mult mai usor decat cel laminat datorita stratului protector de lac. Pentru a evita producerea zgarieturilor intotdeauna ridicati obiectele cand doriti sa le mutati dintr-un colt in altul al camerei. Sub mobilierul mai greu asezati un covor cu perii in jos, sau materiale moi pentru a evita urmele lasate de greutatea mobilei.
Din dorinta de a mentine aspectul frumos al parchetului trebuie sa va asigurati ca il protejati de umezeala si de duritatea incaltamintelor care pot zgaria suprafata acestuia.

Care sunt avantajele alegerii parchetului laminat in detrimentul celui din lemn?

Unul dintre avantajele majore ar fi pretul, parchetul laminat are un pret mult mai accesibil decat cel din lemn, iar decorurile oferite concureaza cu cele naturale. De asemena montajul parchetului laminat se face intr-un timp mai scurt.
Parchetul laminat reprezinta o solutie practica in amenajarea locuintei. Acesta nu necesita o intretinere mare, are un design placut iar stratul de la suprafata ii da rezistenta la zgarieturi, trafic, umiditate.
De asemenea este un bun izolator fonic si termic si nu se decoloreaza in timp.

Pentru a avea un parchet frumos si durabil trebuie sa-i oferim o intretinere adecvata. Nu recomandam folosirea produselor de curatare a ceramicii sau pentru vinilyn deoarece ceara acrilica il face foarte deosebit de alunecos.

Incercati sa protejati parchetul oprind accesul cioburilor, pietricelelor si a murdariei in general plasand covorase la intrarile exterioare. Este permisa maturarea sau aspirarea pardoselilor din parchet dar niciodata nu se va spala parchetul cu un mop ud deoarece acest lucru va deteriora stratul mdf (de mijloc). Umezeala patrunde prin rosturile dintre placi si cu timpul parchetul se va umfla.
De aceea este bine ca orice urma de mancare sau pete sa se stearga imediat cu un prosop uscat sau usor umezit dar niciodata ud in exces.
Exista pe piata solutii pentru etansarea rosturilor care protejeaza parchetul si ii prelungesc viata, dar care permit si demontarea placilor fara a le deteriora. Odata cu aparitia sitemului de clipsare, de tip "clic", etansarea placilor nu se mai realizeaza la fel de bine ca la parchetul laminat ce se lipea cu adeziv.
Solutiile pentru etansare sunt obligatorii atunci cand parchetul se monteaza in bai si bucatari.

Sub picioarele meselor, scaunelor si in general a corpurilor de mobilier se monteaza protectii din pasla pentru evitarea zgarierii parchetului.

Evitati folosirea pantofilor tip sport sau a celor cu tocuri inalte deoarece acestia pot provoca ciobirea parchetului.

Tomescu Marius
Tomescu Marius
Admin

Mesaje : 6
Puncte : 18
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/01/2012

http://ftconstruct.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum