ftconstruct FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» De ce Quick Step?
De ce Quick Step? EmptyMar Oct 09, 2012 3:33 am Scris de Tomescu Marius

» Cum se intretine parchetul laminat?
De ce Quick Step? EmptyJoi Ian 26, 2012 9:40 am Scris de Tomescu Marius

»  Parchetul
De ce Quick Step? EmptyJoi Ian 26, 2012 8:42 am Scris de Tomescu Marius

» Inca visezi la o podea perfecta? Paseste in realitatea noastra!
De ce Quick Step? EmptyJoi Ian 26, 2012 8:38 am Scris de Tomescu Marius

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Vin Oct 12, 2012 1:33 am

De ce Quick Step?

In jos

De ce Quick Step? Empty De ce Quick Step?

Mesaj  Tomescu Marius Mar Oct 09, 2012 3:33 am

De ce Quick Step?
  Salutare tuturor! Trebuie sa mentionez, pentru a nu crea o impresie gresita, scopul meu nu este de a face reclama marcii Quick Step sau altor marci. Motivul pentru care scriu acest articol este acela de a informa, astfel incat, decizia luata sa fie una corecta. Prin urmare, in randurile de mai jos, voi incerca sa descriu pe intelesul tuturor atat plusuri cat si minusuri; atat din perspectiva unui cumparator, cat si din cea de montator, ce a lucrat si lucreaza cu produsele de pe piata de mai bine de 15 ani.

  Quick Step? A venit in Romania pentu prima data prin anul 2001, insa, datorita preturilor ridicate acestia au fost nevoiti sa se retraga.
Pentru o firma cu ambitii nu a fost de ajuns, si astfel au revenit odata cu anul 2006 si pana in prezent au acaparat piata romaneasca a pardoselilor laminate. Iar la inceputul anului 2012 au inceput sa comercializeze si la noi pardoseli stratificate, din lemn. (Este parerea mea, formata in urma lucrarilor; nu se bazeaza pe statistici sau alte sondaje de piata.)

  Toate pardoselile laminate respecta clasa de trafic si rezistenta ,32 – trafic comercial mediu. Ce inseamna CLASA de TRAFIC? Incepand cu anii 90 s-au introdus primele standardizari ale clasei de trafic pentru parchetul laminat. Asadar, clasele de trafic reprezinta categorisirea din punct de vedere al durabilitatii, rezistentei la zgariere, a dilatarii la umezeala si a altor caracteristici. Exista doua clasificari, una referitoare la clasa de abraziune (AC 1-5). Cea de-a doua clasificare o include si pe prima si este compusa din 2 cifre, prima reprezinta domeniul de utilizare (2- domestic , 3-comercial), a doua reprezinta intensitatea traficului (1- scazut, 2-mediu, 3-ridicat).  Din experienta, va pot spune ca pe piata noastra, extrem de putine produse respecta standardul inscris pe ambalaj. Ca o comparatie, pardoselile laminate de la Quick Step sunt superioare celor de la Kronotex, din gama Robusto sau Mamut pentru care producatorul anunta clasa de trafic 33. Kronotex este la noi dinainte de 1999 si inca au acelasi pret la produse; Oare la ce au umblat pentru a mentine pretul?? (Mentionez ca parerea este personala si conturata in urma montajelor.) Dar ca sa nu laudam prea mult brandul Quick Step... si acestia au umblat la calitatea produselor incepand cu anul 2011 pentru a acoperi mai multe segmente, astfel oferind si produse mai ieftine, insa calitatea lor tot exceptionala ramane, oferind o garantie pentru materiale de pana la 25 de ani.

  Pardoselile laminate prezinta urmatoarele tehnologii:
    a)Scretch Guard- rezistenta la zgariere: stratul superior este prevazut cu o protectie suplimentara
    b)Uniclic: sistem de imbinare usoara a placilor
    c)Splash Warranty- garantie la stropire: suprafata impermeabila, iar pentru bai si bucatarii se foloseste etansatorul QS Seal&Click
    d)Recomandari pentru incalzirea prin podea
    e)Rezistenta la arsurile de tigara
    f)Suprafata igienica, usor de intretinut
    g)Rezistenta la lumina si la soare: se va decolora mai putin
    h)Rezistenta la impact: materialul de baza folosit este de tip HDF = High Density Fiberboard astfel se obtine o protectie buna impotriva obiectelor in cadere
    i)Sunet robust: in combinatie cu substraturile QS sunetul este asemanator cu cel produs de lemnul masiv
    j)Antistatic: placile au fost supuse unui tratament antistatic

  Exista o gama larga de podele laminate avand diferite dimensiuni, finisaje moderne si traditionale, o varietate mare de nuante. Placile prezinta una sau mai multe lamele, caneluri clasice sau in V si pana la 12 modele diferite pentru a da o nota de unicitate pardoselii dumneavoastra. Descoipera modelele pe siteul oficial sau uita-te prin portofoliul nostru...

  De ce plintele Quick Step? Pentru fiecare podea exista plinte de diferite lungimi si inaltimi ce au acelasi design si aceeasi culoare, cu adevarat laminate, rezistente la zgarieturi. Plintele Incizo va ofera posibilitatea de a crea ce model si inaltime doriti. Le puteti vopsi in diferite culori, iar acolo unde exista o plinta si nu se poate demonta, se acopera folosind bordura Incizo Cover.

  Ce vreau sa subliniez; daca doriti sa trageti cabluri prin plinta, acest lucru se poate realiza numai daca achizitionati plinte ce se monteaza cu ajutorul sinelor pentru fixare. Cea mai buna metoda de fixare a bordurilor este prin utilizarea clemelor, cleme care se imbina in placile de parchet si nu necesita prinderea de perete. Astfel, daca asezati un corp de mobila pe parchet, acesta se va lasa odata cu plinta si in felul asta nu mai apar rosturi. Nu exista elemente de imbinare pentru plinta (coltare, elemente de legatura si terminatii), aceasta se taie ca un fierastrau circular la diferite unghiuri iar micile rosturi se vor chitui cu siliconul KIT de la QS. Acest silicon se poate folosi si la rosturile de dilatare dintre tevi si podeaua flotanta, a doua metoda fiind cea de utilizare a rozetelor QS. Descopera plintele pe siteul oficial...

  Acestia ofera si un pres de usa care se potriveste perfect podelelor QS si previne patrunderea pietrisului si a muradriei de afara in casa. Este usor de intretinut, o solutie practica si eleganta.

  Profilele Incizo (praguri) din HDF sau Aluminiu iti ofera posibilitatea de a crea o finisare perfecta. Aceleasi profile (HDF) se folosesc si la scari, in combinatie cu un sub-profil din aluminiu. Descopera profilul Incizo sau vizualizeaza scarile realizate de mesterii nostrii...

  Desi am lasat-o la sfarsit nu trebuie neglijata, folia QS este foarte importanta oferind solutii pentru a reduce sunetul reflectat sau pe cel de tranzit. Toate substraturile QS sunt alcatuite din mai multe layer-e avand diferite roluri. Un layer important este reprezentat de membrana rezistenta la umezeala; la instalare imbinarile sunt etanse, fasiile se lipesc intre ele cu banda adeziva. Descopera tipurile de substraturi oferite de QS...

  Asa cum am mentionat si mai sus, pentru o protectie suplimentara impotriva apei QS a dezvoltat adezivul Seal&Click, elastic, transparent, mirosul nu ramane dupa uscare (max 10 min) si FOARTE important: nu lipeste. Poti demonta placile fara a le deteriora.

  Daca tot am facut un efort financiar pentru a avea o podea QS De ca sa nu avem grija de ea?!? Atat pe siteul oficial cat si pe siteul nostru, dar si in pachetele de parchet gasiti instructiuni pentru intretinere si curatare. Producatorul ofera un set de curatare, solutii – detergenti, un creion de curatare pentru petele rezistente. Pentru deteriorarile superficiale se utilizeaza Mix&Fix, pentru a reda frumusetea pardoselii.
Tomescu Marius
Tomescu Marius
Admin

Mesaje : 6
Puncte : 18
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/01/2012

http://ftconstruct.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum